Et etterlengtet tiltak
Ordfører Tom Mello knekket en kvist i stedet for å klippe en snorDen nye parkeringsplassen gir rom for 44 biler og har allerede vært i bruk en stund. Likevel var det først nå den formelle åpningen fant sted etter en lang prosess.
– Dette har tatt mange år å få på plass, av ulike grunner. Men det har hele tiden vært bred politisk enighet om behovet, sa ordfører Mello.
Behovet har særlig vært knyttet til trafikksikkerhet. I mange år har bilister parkert langs Hellaveien, noe som har skapt farlige situasjoner for både gående, syklende og kjørende.
– Nå trenger ikke folk å parkere langs veien lenger, og vi har fått ryddet opp i en uheldig og trafikkfarlig praksis, sa han.
Enklere tilgang til friluftsområdene
Parkeringsplassen er også viktig for tilretteleggingen av friluftsliv i området.
– Dette gjør det enkelt for innbyggere og besøkende å komme seg til friluftsområdene. Plassen er en flott inngangsport til stiene ned til Hella og videre langs kyststien, sa Mello.
Han trakk også frem at plassen har fått et fint og solid dekke, noe som gjør den både praktisk og tiltalende.
Tom Mello (til venstre, H), Karen Lie (Ap), Gunnar Fredriksen (Frp), Øystein Toft (kommunalsjef for teknikk og miljø), Tone Kalheim (Felleslista Rødt/SV), Pål Syse (Ap), Stein Engh (Nøtterøy historielag), Ranveig Roberg (Nøtterøy Rotary), Vigdis Kittang Ramstad (Nøtterøy historielag og Anders Mathisen (Frp)Takk til ildsjeler
Ordføreren hadde invitert hovedutvalget for plan, teknikk, og miljø, varaordfører, opposisjonsleder, Nøtterøy Rotary og Nøtterøy historielag til markeringen. Han benyttet anledningen til å takke dem som har bidratt gjennom mange år.
– Jeg vil rette en stor takk til ildsjelene i Nøtterøy historielag og Nøtterøy Rotary, som har utført jevnlig dugnadsarbeid og sørget for at området på Hella har vært klart for sommerbruk år etter år,» sa han.
Han trakk også frem kommunens egne ansatte:
– Takk til Utedrift som har fått denne parkeringsplassen på plass på en god måte.
Noen praktiske forhold gjenstår fortsatt. Kommunen mangler fremdeles enkelte avtaler med grunneiere i området, noe som begrenser tilretteleggingen av stiene ut fra parkeringsplassen.