Hans Christian Haraldsen Moen
Siden søndag 26. april har brua vært stengt for åpning for småbåttrafikk. Da gikk ikke en av bruas klaffer helt ned slik den skulle. Hendelsen førte til midlertidige driftsproblemer, blant annet med bommene som dirigerer biltrafikken.
Justert styringssystemet
Vestfold fylkeskommune har i etterkant gått grundig gjennom hendelsen, inkludert analyse av feilmeldinger og kontroll av bruas styringssystem (PLS).
– Vi har gjennomført en systematisk gjennomgang og justert en innstilling i styringssystemet. Etter hendelsen er hele styringssystemet kontrollert, og brua er funksjonstestet flere ganger, sier seksjonsleder for veidrift i Vestfold fylkeskommune, Trond Haugstad.
Forbedrer rutiner og vurderer nytt system
Vestfold fylkeskommune ser nå også på rutiner og varslingsplaner for å redusere konsekvensene dersom lignende hendelser skulle oppstå igjen.
– Kanalbrua har avansert elektronikk, men styringssystemet er gammelt. Vi planlegger derfor at styringssystemet skal byttes ut med et mer moderne system, sier Haugstad.
På bakgrunn av gjennomgangen og testresultatene vurderer fylkeskommunen det som trygt å gjenoppta drift med tre faste bruåpninger i døgnet.
Vestfold fylkeskommune vil fortsatt følge opp brua og gjennomføre nødvendige vurderinger og tiltak ved behov.