Inviterer til Frivilligtorg

– Frivilligtorg er en gyllen mulighet for lag og foreninger til å presentere seg for innbyggerne, og til å komme i kontakt med folk som kanskje ønsker å engasjere seg som frivillige, sier Eva Marie Wang-Norderud og Helena Bisgaard.

Helena Bisgaard og Eva Marie Wang-Norderud - Klikk for stort bildeHelena Bisgaard og Eva Marie Wang-Norderud.

Frivillighet i alle ulike former er en viktig del av det norske samfunnet, og rundt 60 prosent av alle nordmenn over 15 år deltar i frivillig arbeid i løpet av et år. Lørdag 26. september arrangeres Frivilligtorg på Tønsberg og Færder bibliotek, der målet er å sette innbyggere og frivillige lag og foreninger i kontakt med hverandre. 

– Det er nesten umulig å regne på verdien av frivillig arbeid, og frivillig innsats er nesten alltid vinn-vinn. Det er mange som nyter godt av den frivillige innsatsen, men den frivillige selv opplever det også ofte som både givende og meningsfullt å kunne bidra, sier frivilligkoordinator Eva Marie Wang-Norderud i Tønsberg kommune. 

– Trenger å bli invitert

Likevel hender det at frivillige lag og foreninger sliter med å få tak i frivillige. Samtidig er det mange innbyggere som ønsker å engasjere seg, men som ikke helt vet hvordan de skal gå fram. 

– Undersøkelser viser at det er mange som ønsker å engasjere seg, men som ikke helt vet hvordan de skal gå fram for å få innpass i en frivillig organisasjon. Det de trenger, er ofte å bli invitert eller utfordret. Frivilligtorg er en ypperlig mulighet for frivilligheten og innbyggerne til å komme i kontakt med hverandre, sier Helena Bisgaard, frivillighetsrådgiver i Færder kommune. 

Samarbeid over kommunegrensa

Tønsberg og Færder kommuner har en lang tradisjon for å samarbeide om tilrettelegging for frivilligheten. Konseptet Frivilligbørs, der næringsliv, kommunale virksomheter og frivillige organisasjoner bytter tjenester, har blitt arrangert flere ganger. I fjor ble Frivilligtorg arrangert for første gang på Tønsberg og Færder bibliotek. 

– Konseptet er egentlig veldig enkelt. Frivillige lag, foreninger og organisasjoner inviteres til å stille med stand på biblioteket. På den måten får innbyggere som er interessert en mulighet til å bli bedre kjent med dem. I tillegg får organisasjonene anledning til å presentere seg for alle fra scenen. De som har lyst til å engasjere seg som frivillige, får dermed litt bedre innsikt i hva de ulike organisasjonene har behov for, og kan finne ut hva som passer best for dem, forteller Wang-Norderud. 

Lokker med Leo

I tillegg til at innbyggerne får muligheten til å bli bedre kjent med frivillige lag og foreninger, vil de som tar turen innom biblioteket 26. september få med seg herlig korsang og foredrag med Leo Ajkic. 

– Vi har tatt med oss tilbakemeldingene vi fikk etter fjorårets Frivilligtorg, og utviklet dette videre til å bli en dag fylt med mer innhold og aktivitet. Gnist er et nytt kor i distriktet som har blitt veldig populært, og de kommer til å sparke det hele i gang. I tillegg vil Leo Ajkic, som mange kjenner fra en rekke ulike TV-programmer, holde foredrag om frivillighet og inkludering. Det blir også servert vafler, og det blir stolpejakt og ulike aktiviteter både inne og ute, sier Bisgaard. 

Leo Ajkic - Klikk for stort bildeLeo Ajkic Kristoffer Myhre

Les mer og meld deg på her